Za tu dobu, co dovážím auta ze zahraničí, ať už z Německa nebo Švýcarska, se mně často ptáte na DPH při dovozu a v případě Švýcarska na clo. Připravil jsem pro vás článek, kde se snažím vše uvést na pravou míru. Čerpám totiž přímo z vlastních zkušeností.
- Jak je to s DPH při dovozu auta z Německa?
- Jak je to s clem a DPH při dovozu auta ze Švýcarska?
- Více o celní problematice a dovozu ze Švýcarska
- Lze auto ještě před dovozem a zápisem do registru v ČR financovat z úvěru české bankovní společnosti?
- Co je COC list a jak s ním mohu ušetřit!
Jak je to s DPH při dovozu auta z Německa?
V praxi se shledávám s touto otázkou dnes a denně. Jak to je s DPH při dovozu auta z Německa. Připravil jsem vám soupis, jak se to ve skutečnosti s daní při dovozu z německa má. Zde je třeba na začátku rozlišit, zda kupujete vozidlo jako fyzická nebo právnická osoba, respektive jako plátce nebo neplátce DPH v Čechách.
Nesmíme taktéž zapomenout na pravidlo 6měsíců/6 tisíc kilometrů. Vozidla mladší 6ti měsíců nebo nájezd pod 6ticíc kilometrů. Za vozidlo mladší 6ti měsíců nebo s nájezdem menším 6tisíc kilometrů se odvádí DPH v Čechách. V praxi to znamená, že DPH zaplatíte při nákupu v zahraničí (následně po registraci v CZ je výše DPH vrácena), ale před samotnou registrací je třeba kontaktovat Finanční úřad v Čechách, kde se opět musí zaplatit DPH ve výši 21%. Až s potvrzením z FÚ, který na jeho vydání má 30dní, je možné auto zapsat do registru v Česku.
U vozidel starších/s větším nájezdem je situace následující: Jako fyzická osoba nebo neplátce je DPH již zahrnuto v kupní ceně a tím pádem odvedeno v zahraničí. Po dovozu do ČR se již žádná daň neplatí. Právnická osoba nebo plátce DPH má možnost o vrácení DPH ze zahraničí (pokud u konkrétního vozidla lze daň odečíst, většinou je pak v inzerátu uvedená dvojí cena brutto+netto, případně poznámka “MwSt. ausweisbar”) zažádat.
Správný postup je takový, že vozidlo se v zahraničí hradí vč. DPH a o jeho vrácení se žádá až po registraci v ČR, jednoduchým formulářem, ke kterému se přiloží české doklady od vozidla. Vše se řeší s prodejcem, který si výši DPH nechává jako kauci pro případ, že byste vozidlo nevyvezli do zahraničí, případně tam za něj daň neodvedli. Vše je záležitost několika dní, veškerá komunikace a administrativa v praxi běží přeze mě. Tato služba je součástí balíčku služeb spojených s dovozem.
Jak je to s clem a DPH při dovozu auta ze Švýcarska?
Dle celního úřadu v Plzni, kde ze Švýcarska dovezená auta vyclívám, je Clo (10%) + DPH (21%) splatné za každé vozidlo dovezené ze Švýcarska, bez vyjímky. Bez vyclení a zaplacení příslušných poplatků nemůže následně proběhnout zapsání vozidla do registru.
Jediná vyjímka je, pokud si vozidlo dovezl český plátce DPH, pak tato položka odpadá a je pouze účetní záležitostí onoho subjektu.
Na vrácení švýcarského DPH (7,7% kupní ceny) má ale nárok každý, kdo kupuje vozidlo, u kterého DPH lze odečíst. Takže alespoň trošku lze poplatky kompenzovat.
Více o celní problematice
Na každé vozidlo, které se ze Švýcarska veze, je třeba na celmnici na CH/EU hranici zahájit tzv. tranzitní režim (T1), který ukladá podmínku, že se vozidlo musí přepravovat na vleku. Není tedy možné přivézt vozidlo po ose, na švýcarských převozních značkách. S převozními značkami je to všeobecně složité – dle německé policie v případě převozu automobilu z CH na CH převozkách občanem třetí země není uznávaná CH STK, tudíž jsou vozidla při první kontrole v Německu odstavována a jejich majitelům pak vznikají vícenáklady spojené s objednáním dopravy na vleku do cílové destinace. ZKrátka, převozní značky jsou určené jen pro vnitrostátní jízdy po švýcarsku.
Výše zmíněný celní režim tranzitu se pak musí ukončit v cílové zemi, v tomto případě v Čechách a v mém konkrétním případě v Plzni. Zde je pak vyčíslena výše DPH a cla a vozidlo je uvolněno pro tzv. běžný režim. Následuje provedení kompletní dovozové STK a zápis do registru.
Celý proces není složitý, jen časově hodně náročný. Ale opět připomínám, nic z výše uvedeného nemusíte absolvovat na vlastní kůži, díky mě jen zprostředkovaně 🙂
Lze auto ještě před dovozem a zápisem do registru v ČR financovat z úvěru české bankovní společnosti?
Ano, v podstatě lze. nejlepší je informovat se u konkrétní společnosti o nabízených službách, ta Vám potom sdělí konkrétní podmínky. Všeobecně to ale probíhá tak, že vozidlo se v zahraničí závazně rezervuje, je třeba si však vyžádat malý a velký TP vozidla + návrh smlouvy vč. kupní ceny. Na základě těchto dokumentů pak leasingová společnost uvolňuje peněžní prostředky na Váš účet. Vozidlo je následně potřeba co nejrychleji dostat do Čech, kde pak probíhá STK a zápis do registru. České doklady je pak také třeba opět poslat leasingové společnosti jako potvrzení dovozu.
Co je COC list a jak s ním mohu ušetřit!
COC list (prohlášení o shodě) je oficiální dokument vydaný přímo výrobcem automobilu při opuštění závodu. U vozidel od roku výroby 1996 by měl tento dokument být vždy přítomen, z praxe ale můžu potvrdit, že ani u ojetých vozidel novějšího data výroby nemusí tento dokument být k dispozici (předchozí majitel ztratil nebo také neobdržel). Zpravidla v něm nalezneme následující informace:
- VIN – číslo karoserie vozidla
- Typ a tovární značku vozidla
- Zdvihový objem motoru
- emisní hodnoty
- rozměry vozidla
- možné kombinace rozměrů kol a pneumatik
Pokud má vozidlo COC list a platnou STK ve státě EU, stačí před zápisem provést evidenční kontrolu na STK. Zápis pak probíhá na základě těchto tří dokumentů (pozor! Je třeba mít protokol o poslední STK ze zahraničí), není třeba dělat kompletní nová STK = ušetříte řádově 2500 Kč! Také časová náročnost je značně nižší, i když se s vozidlem na STK samozřejmě musíte vydat. Závěrem bych chtěl dodat, že lze použít pouze originál COC listu s vodoznakem automobilky, případně kopii, která byla při posledním přihlášení v zahraničí orazítkovaná místně příslušným úřadem.