Dovoz vozidla s původem mimo EU

Specifika dovozu vozidla ze Švýcarska jsem již detailně popsal v dřívějším článku.

dovoz mimo eu

Většina vozidel ve Švýcarsku je stejně původem z EU nebo minimálně vyrobené v evropské specifikaci, takže odpovídá předpisům EU/ČR.

Jak dostanu auto z mimo EU na České SPZ?

Dovolím si krátkou vsuvku – pokud se podaří získat potvrzení přímo od výrobce daného automobilu, o výrobě v EU a následném dodáno do Švýcarska, lze se s tímto potvrzením zbavit povinnosti platit clo ve výši 10% z kupní ceny vozu. Zároveň je pak ale třeba dodat, že vystavení tohoto potvrzení může být zpoplatněno a zároveň může několik týdnů trvat – čerpáno z vlastní zkušenosti při posledním dovozu tohoto krásného BMW E31 850csi

Ale jak je to pak s vozy, které jsou do Evropy importovány ze zemí mimo EU a které nebyly původně určeny pro evropský trh a nemají evropskou homologaci?

Proces schválení je výrazně náročnější, než je tomu u schválení aut ze Švýcarska. Zápis a uvedení do provozu a následném registru je komplikovaný a nákladný – jak finančně tak časově. 

Jak auta tedy dostat na značky a jak se vyhnout komplikacím? Podrobný popis názorně předvedu na dvou níže uvedených vozech, které jsem dovezl pro své klienty a úspěšně v České Republice zaregistroval.

Toyota Sienna 2021
Toyota Sienna 2021

Toyota Sienna 2021 – Chybí mlhová svítilna a boční směrová světla

Tento hybrid, jak ho známe z ostatních evropských verzí Toyoty, jsem dovezl již na konci minulého roku. Trvalo ale několik týdnů, než jsem mohl vozidlo předat majiteli.


Jednalo se o kompletně nový vůz, rok výroby 2021, ani ne 100km na tachometru. Z toho důvodu nebyla dostupná žádná oficiální data o vozidle, která jsou potřeba k jeho úspěšnému zápisu do registru. Technická prohlídka jako taková, nebyla moc odlišná od té standardní dovozové, nicméně i tady naskytly lehké komplikace.

Chybějící zadní mlhová svítilna a boční směrová světla – problém, se kterým jsme nepočítali. 

Toyota Sienna 2021
Toyota Sienna 2021

Tady musím opět poděkovat klukům z Reatrac s.r.o za jejich rychlý zásah. Během cca týdne bylo vozidlo vybaveno mlhovkou, elegentaně schovanou v odrazkách v zadním nárazníku. Boční blinkry pak byly vyřešeny “jednoduše” diodou v boční odrazce předních světlometů. Jednoduše v uvozovkách proto, že se musel kompletně demontovat každý světlomet a rozložit na jednotlivé součástky. Až pak šlo diodu nainstalovat do světlometu. 

Původní cena jednoho světlometu by jinak byla ca 100 000 Kč, na objednávku z USA s neznámou dobou dodání. Takto jsme světla elegantně vyřešili s chlapci a tímto jim opět děkuji za spolupráci!

Toyota Sienna 2021
Toyota Sienna 2021

Zpátky k administrativě – největší finanční položkou je pak “Výpis z technických údajů vozidla vystavený pověřenou zkušebnou (pro vozidla z mimoevropských zemí, zejména z USA)”, který na jaře roku 2022 stál ca. 16 000 Kč. To už byla po zdařilé přestavbě světel sranda.

Kvůli odlišným homologačním normám (resp. jejich názvům) na skla, pásy, světlomety, atp je pak závěrem nutno požádat o výjimky na MDČR. Žádost je naštěstí bez poplatku ale její zpracování si také nějaký ten týden vyžádá. Jakmile jsem obdržel schválení výjimek, šel jsem již standardně na registr vozidel, do kterého jsem vozidlo nechal zapsat. 

Důležité je si ohlídat, aby všechny výjimky byly zmíněné ve velkém TP. Jedině tak, při další pravidelné TK nebo při provozu vozidla, nebudete mít žádné zbytečné starosti!

Ford F150 13té generace – byrokratické kolečko

Tady byl proces dovozu a přihlášení podstatně jednodušší, než s předchozím vozem, jelikož tenhle plnotučný americký truck byl již registrován v DE. 

Předně se ale musím podělit o jízdní zážitek. 

Benzínový motor 5.0 V8 původem z Fordu Mustang odladěný na 400 koní je naprosto dostačující motorizací. Chvílema se může zdát, že je to možná až moc. Maximální rychlost je omezená na 170 km/h a věřte mi, víc s takovou krabicí ani jet nechcete 🙂 

Pohodlná sedadla, díky vysokému posedu zajišťují absolutní přehled o veškerém dění na silnici. Díky prémiovému audiosystému máte pocit, že jste na rockovém koncertě. Vozidlo jsem vezl zpátky po ose (nevím, jaký vlek a tažné vozidlo bych musel mít, aby byl odtah legální) a těch 6 hodin cesty uteklo jako nic. Jediné, co bych tomuhle konkrétnímu vozidlu vytknul, je absence xenonových světlometů – na ty si já totiž v nočních hodinách potrpím.

Problém nastal při dovozové STK. Vozidlo sice již bylo z Německa vybaveno zadním světlem do mlhy, bohužel ale v USA není povinnost mít vyražené VIN na nosné části vozidla. 

Proto začalo celkem komplikované kolečko. 

Bylo zapotřebí vozidlo ztotožnit s doklady ve Ford autorizovaném servisu. Na registru vozidel bylo třeba zažádat o povolení k vyražení VIN náhradní technologií. Toto povolení si vyžádalo návštěvu specializované certifikované dílny, kde VIN vyrazili. Následovala kontrola správnosti VIN na STK a podání žádosti o výjimky na MDČR (opět na světla, pásy a skla). Dále mě opět čekala návštěva na registru vozidel, kde vystavili dočasný velký TP, a pak návštěva VIN a opakovaná kontrola dovozové STK. Velkým finálem byla návštěva registru vozidel, kde byl proveden konečný zápis o vyražení VIN. 

Suma sumárum tři týdny téměř každodenního pobíhání, přejíždění a telefonování. Vše se naštěstí povedlo k naprosté spokojenosti klienta. Předání vozidla však proběhlo o ca měsíc později, než bylo původně v plánu.

Nic není nemožné a tak komplikované, jak se zdá být na první pohled. Jen berte prosím v úvahu, pokud chcete dovézt vozidlo z USA (nebo jakékoliv třetí země), budete si muset na jeho přihlášení a první legální kilometry na českých silnicích chvíli počkat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..